Elona Sulovari

Reflektimi mbi temën me solli ndermend nje pyetje: Shoqeria jone e sfidon dhunen apo e edukon ate???

Jetojme ne shekullin e XXI por zgjohemi e fleme duke degjuar kambanat e alarmit.

Alarm??E per cfare do te pyesni ju me te drejte?

Ku eshte rreziku(racionaliteti egoist arsyeton keshtu apo jo?)nese sme prek mua ai nuk ekziston .

Madje as veshet e tyre (te gatshem per punet ee tjetrit)nuk e degjojne refrenin e kesaj melodie therese.

Ai fshehet aq bukur pas notave dhe shpesh here e shesim per vlere.

Cfare paradoksi?

Sa e cuditshme qenia njerezore e gatshme te shpik cdo teori justifikimi vetem per nje arsye:UNIN(i cili nuk eshte as zot ne shtepine e vete do te thoshte Frojdi)

Sado te mundohemi ta zbukurojme per dhunen une gjej vetem nje sinonim :e patolerueshme.

Pushteti i saj eshte gjitheperfshires .

Kujdes!Nuk kursen askend.

Ai gdhendet ne “tabula rasa”sa here femijes tend i ngre zerin (madje si kursen as doren)si forme ndeshkimi.

Mer forme ne shoqeri ku debati nuk kerkon argumente te forta por grushta te tille.

Rritet ne perpjestim te drejte me varferine sa me shume thellohet ajo aq me shume fytyra na tregon dhuna.

Me keqardhje ju them se une e vertetova hipotezen time.Shoqeria edukon dhune.

Por si ta sfidojme ate??

Perseri EDUKIM kjo eshte fjala magjike me fuqine e nje revolucioni.

Edukim ne te gjitha dimensionet e tij

Ta fillojme nga stilet e prinderimit ,kujdes kur rrisni nje femije ai nuk eshte prona juaj por fytyra juaj me e mire ,zbukurojeni ate nepermjet vlerave.

Ju mesues keni nje fuqi te vecante perdoreni shkopin tuaj magjik jo vetem per te formesuar nxenes te mire por mbi te gjitha “njerez”te mire.

Shoqeria ka nje rol te vecante ,energjia qe ajo emeton duhet te jete paqesore dhe pozitive.

Por mos harro :Rolin kryesor e ke TI.

Ti ke ne dore te zgjedhesh :Te ndertosh apo te rrezosh stabilitetin e kesaj shoqerie??

Nese baza eshte edukimi pro dhunes kjo shoqeri do te “shembet”nen kembet tona

Nese Ti vendos te ndryshosh atehere te premtoj se bota do te jete ndryshe …ashtu si une ..ti ..te gjithe e enderrojme.

Stop dhunes! Mos e “shemb”endrren tone!

Shperndaje

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram